Na zdjęciu: 2 lutego 2003, Warszawa:
Redaktor Naczelny - ks. Infułat dr Wiesław Lauer odbiera
z rąk P. Preses Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
dr Małgorzaty Bartyzel przyznaną 'Gwieździe Morza' Nagrodę
im. św. Maksymiliana Kolbego. Profil Pisma:
Geneza i misja

Gdański Dwutygodnik Katolicki "Gwiazda Morza" obchodzi w bieżącym roku (2003) dwudziestolecie działalności piśmienniczej. Po nieudanych próbach podejmowanych przez Biskupa Edmunda Nowickiego w latach 1957-1971, udaremnionych przez komunistyczne władze PRL i po licznych staraniach ze strony Biskupa Lecha Kaczmarka począwszy od roku 1971, na fali drugiej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce w roku 1983, udało się uzyskać zgodę władz państwowych na wydawanie czasopisma diecezjalnego, które otrzymało tytuł "Gwiazda Morza". Z datą 27.XI - 4.XII 1983 r. ukazał się pierwszy numer czasopisma, które Biskup gdański Lech Kaczmarek we wstępnym artykule nazwał swego rodzaju biletem wizytowym katolickiego społeczeństwa Wybrzeża, wyrażając nadzieję, że stanie się ono płaszczyzną wymiany myśli, poglądów i piewcą piękna ziemi gdańskiej, ukazując bogaty wachlarz zjawisk świadczących o duchowym bogactwie życia mieszkańców Wybrzeża.

Przez lata swej działalności "GM" wiernie pełniła te funkcje, informując o wydarzeniach z życia Kościoła powszechnego i lokalnego, starając się formować postawy czytelników w duchu moralnej i społecznej nauki Kościoła oraz popierać swymi publikacjami te wartości, jakie w życie społeczeństwa polskiego i społeczności światowej wniosła zrodzona w Gdańsku Solidarność. Rzetelna informacja o sprawach Kościoła powszechnego i lokalnego oraz teksty firmujące człowieka w duchu wiary i moralności katolickiej były podstawowymi treściami przez nas publikowanymi. Ale tematyka gdańska w całym swoim złożonym bogactwie, a więc historia i współczesność, problemy społeczne i Solidarność, sprawy ludzi morza, także polityka i kultura często gościła na łamach "GM". W okresie stanu wojennego i końcowym okresie rządów komunistycznych "GM" była na terenie gdańskim jedynym niezależnym od władz państwowych oficjalnie ukazującym się czasopismem. Mimo utrudnień ze strony cenzury państwowej ("Gwiazda Morza" była zaraz po "Tygodniku Powszechnym" pod względem liczby ingerencji cenzury!) służyła jako trybuna dla idei wolności i sprawiedliwości głoszonych przez ludzi Solidarności i wspierała ich działalność.

Po roku 1989, gdy nowe tytuły przejęły problematykę społeczną "GM" zajęła się bardziej tematyką kościelną w jej szerokiej gamie, wspierając przede wszystkim słowem pisanym pasterza Kościoła gdańskiego w realizacji przedsięwzięć duszpasterskich. W nowej rzeczywistości politycznej "GM" oddziaływuje na milionowe środowisko archidiecezji gdańskiej, starając się przekazywać autentyczny wykład wiary w formie dostosowanej do mentalności, zainteresowań i potrzeb współczesnego człowieka i próbując wpływać na kształtowanie jego postaw w duchu wiary chrześcijańskiej. Za szczególnie ważne uważamy docieranie z Ewangelią i tym, co Ona oferuje do młodego człowieka, tak bardzo dziś narażonego na wpływ różnych bożyszcz cywilizacji i pseudokultury.

ks. dr Wiesław Lauer - redaktor naczelny

2003 © by Gwiazda Morza, Gdański Dwutygodnik Katolicki